Bahçe Peyzajı Nasıl Yapılır

Bahçe Peyzajı Nasıl Yapılır

Bahçe peyzajı, bilimin ve sanatın birleşmesiyle tasarlanmış yapılardır. Son yıllarda, kendini fazlasıyla geliştirmesinden dolayı, oldukça tercih edilmektedir. İnsanlar, bahçe tasarımına son yıllarda daha fazla önem vermeye başlamıştır. Bu sayede ise; peyzaj mimarlığı oldukça büyük bir önem kazanmaya başlamıştır


Bahçe tasarımı yapabilmek için; öncelikle bahçenizin nasıl göründüğünü gösteren, bir kroki hazırlamalısınız. Kroki ‘de; bahçenin uzunluğu, eni, boyu gibi unsurların belirtilmesi gerekir. Bu işlemler tamamlandıktan sonra ise; mutlaka bir peyzaj mimarından, destek alınmanız gerekir. Eğer, herhangi bir destek almak istemiyorsanız, bahçenizi kendiniz de tasarlayabilirsiniz.


Bahçe Tasarımı Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?


Öncelikle, kendi tasarladığınız krokide; güneş alan alanlar, yol geçen yerler gibi, görmek istediğiniz ya da istemediğiniz her şeyi belirtmeniz gerekmektedir. Bahçe düzenlemesinin, çiçeklerin ve ağaçların tomurcuklanması gereken mevsimlere göre yapılması gerekmektedir. Bahçe düzenlemeleri, yalnızca yılda bir kez yapılan bir faaliyet değildir. Bahçe düzenlemeleri; yaz başlamadan ve kış başlamadan olmak üzere, yılda iki kez yapılır. Bahçenizi tasarlamaya başlamadan önce, hangi çiçekleri kullanmak istediğinize ve hangi çiçeği nereye ekeceğinize karar vermeniz gerekir. Daha sonra ise, toprağın bu işlemlere hazır bir hale gelmesini sağlamanız gerekmektedir. Bahçelerde bulunan topraklar, her çiçek için uygun değildir. Bu yüzden toprağın uygunluğu da, test edilmelidir. Topraklarınızı test ettikten sonra ise; hem yaz hem de kış bitkileriniz için hazırlık yapmanız, oldukça önemlidir.


Bahçe tasarımı yapılırken, bahçe taşları da oldukça kullanılan ögelerden bir tanesidir. Kullanılan taşlar, ortama oldukça güzel bir görünüm vermektedir. Bahçe taşı döşeme işlemine başlamadan önce, mutlaka zeminin dayanıklılığı ölçülmelidir. Bahçe taşlarının, birçok modeli vardır. Bu yüzden bu taşlar döşenmeden önce; hangi türden yapılması gerektiğini ve nereye yaptırmak istediğinizi önceden belirlemiş olmanız, oldukça önemlidir. Aynı zamanda, tasarım yapılırken etraftan gelecek gürültüleri de, göz önünde bulundurmanız sizin için önemlidir. Eğer bahçeniz, fazla sese maruz kalan bir bölgedeyse; dışarıdan gelebilecek gürültüleri, ağaçlarla durdurmanız mümkündür. Bu problemi, bahçenizin bulunduğu bölgede de önceden tespit ettiyseniz; çizimleri bu duruma göre yaptırmanız gerekmektedir.


Bahçe Tasarımında Hangi Teknikler Kullanılır?


Bahçe türü kadar, bahçe yapımında kullanılan teknikler de görünüm ve kalite açısından, fazlasıyla önemlidir. Bahçe, profesyonel mimarlar tarafından incelendikten sonra; arazi yapısına göre bir planlama yapılır. Planlama yapıldıktan sonra ise; bahçeye uygun donanımlar hazırlanır. Sulama sistemleri, yalnızca sera, bağ vb. gibi ortamlarda değil, park ve bahçelerde de oldukça sık kullanılmaktadır. Bu sulama sistemleri, bahçeye uygun ve doğru bir şekilde kullanıldığında; hem çiçeklerinizi sulamak için kullanılır. Hem de ortaya harika bir görsel çıkmasını sağlar.


Bahçe tasarımlarında, en önemli faktörlerden birisi de çimdir. Bahçenin içerisine ekilen çimler, ortaya çok güzel bir görüntü çıkmasını sağlar. Çim ekimi, düz ya da eğimli arazilerde rahatlıkla uygulanabilir. Bu işlem gerçekleşmeden önce; mutlaka toprak analizi yeniden yapılmalıdır. Toprağın işlevine göre, çim ekimi yapılır. Eğer arazi çim ekimi için uygun değilse; alanda 20 ya da 30 cm arası bir, kazma işlemi yapılması gerekir. Çim tohumlarını, isteğe bağlı olarak; elinizle ya da makineyle dikebilmeniz mümkündür. Çim ekim işlemi bittikten sonra ise; mutlaka gübreleme işlemi, yapılmalıdır. Gübreleme işlemi ile toprağın üzerinin; 2 ya da 3 cm kadar kapatılması gerekir. Ekilen alandan, daha iyi bir sonuç alabilmek için ise; mutlaka silindir işlemi yapılarak, toprağın sıkıştırılması gerekir. Bu işlemler yapıldıktan sonra ise; bahçenizi kendi zevkinize göre düzenleyebilirsiniz. Bahçe taşları, sayesinde ise, istediğiniz görünümü yakalamanız daha da kolaylaşacaktır.


Bahçe peyzajı, bilimin ve sanatın birleşmesiyle tasarlanmış yapılardır. Son yıllarda, kendini fazlasıyla geliştirmesinden dolayı, oldukça tercih edilmektedir. İnsanlar, bahçe tasarımına son yıllarda daha fazla önem vermeye başlamıştır.