Bahçe Peyzajının Püf Noktaları

Bahçe Peyzajının Püf Noktaları

Bahçe düzenlemesi kroki, bölümlendirme ve metraj olmak üzere üç aşamaya sahiptir. Bunlardan kroki, bahçenin kuşbakışı görünümünün kâğıt üzerine çizilmesidir. Böylece düzenlemelerinizi daha kolay yapabilirsiniz. Tasarım aşamasına gelindiğinde krokiye bahçedeki ağaç, havuz ve merdiven gibi yapılar da eklenir. Gizlenmesini istediğiniz yerleri de kroki üzerinde işaretleyerek uygulama sırasında kolaylık sağlayabilirsiniz. Kapatmak istediğiniz bu yerlerin üzerlerinde bitki kullanabilir veya perdeleme yapabilirsiniz.


Bahçenizdeki bitkilerin düzenli olarak gübrelenmesi, toprağın bakımı, mineral ihtiyacının karşılanması ve sulanması da aksatılmadan yapılmalıdır. Bahçe bakımları rutin olarak yapılmalı ve bitkilerin yeşil ve canlı kalması sağlanmalıdır. Bir bahçenin canlı görünmesi için dikkat edilmesi gereken şey bitki seçimidir. Kullandığınız alanın toprak yapısı ve iklimsel özelliklerine uyumlu ve o bölgede yetişebilecek türdeki bitkiler seçilmelidir.


İnşaat işleriyle aynı anda yapılan peyzaj düzenlemeleri yanlış olabilir. Aynı zamanda dikim sırası da önemlidir. İlk olarak büyük ağaçlar daha sonra çalılar, yer örtücüler karolar ve mevsimlikler dikilmelidir. Son olarak çimlerin serildiği yerlerde, çim sulama sistemlerin tüm bu dikim işlerinden önce yapılması da önemlidir.

Güneş ve Gölgelik Alanların Belirlenmesi


Kroki çıkarma işlemi bittikten sonra, bahçenizi alanlara bölerek gölgelik ve güneş alan yerleri belirlemeli ve buna göre tasarım yapmalısınız. Buraya bir oturma alanı yapmak istiyorsanız, gölgelik alanları tercih etmelisiniz. Bunun yanında çocuklarınız için oyun alanı yapacaksınız, başlarına güneş geçmemesi için gölgelik bir alan belirleyebilir veya güneş alan bir alana büyük bir ağaç dikerek gölgelik alan oluşturabilirsiniz.


Çimlere zarar gelmemesi için yürüme yolları yapabilir ve bu yolların çevresine de gölgelik alanlarda olacak şekilde süs havuzlar yerleştirebilirsiniz. Gölgelendirme yaparken dikkat edilmesi gereken şey ise, çok karanlık alanlar oluşturmamaktır. Bu durum kasvetli bir ortam yaratabilir.


İlgili Link: Hüznü Neşeye Çeviren Kış Bahçe Peyzajı

Bahçede Estetik Unsurlar


Bahçe tasarımında estetik unsurlar da önemlidir. Dikeceğiniz bitkilerin bahçeyle orantılı ve uyumlu olması, daha estetik duracaktır. Küçük bir bahçede büyük ağaçlar hem yer kaplayacak hem de kötü bir görünüme sebep olacaktır. Aynı zamanda kullanılacak bitkilerin geometrik şekilleri ve renkleri de estetik görünüm açısından dikkat edilmesi gereken unsurlardandır.


Osmanlı mimarisi tarzında bir eviniz varsa lale dikebilir veya modern bir ev için net görüntülü ve keskin hatlara sahip ağaçlar kullanabilirsiniz. Düz bir yürüme yolu boyunca dikeceğiniz sıralı bitkiler de daha simetrik durur.


İlgili Link: Bahçe Peyzajı Nasıl Yapılır

Bitki Seçimi Nasıl Olmalıdır?


Bitki seçiminde önemli olan, türü ve boyutudur. İklime uygun olarak seçeceğiniz bitkilerin toprak özelliklerine de dikkat edilmesi gerekir. Aynı zamanda dikim aşamasında topraklara bazı katkı maddeleri de ekleyebilirsiniz. Gölge ve güneş alan alanları da bitkilerinizin yerlerine göre belirlemesiniz. Güneş alması gereken bir bitkiyi gölgeye dikmek, bitkinize zarar verecektir.


Bahçe tasarlanırken, istenildiği gibi olmasının birkaç yılı bulacağı bilinmelidir. Bu yüzden hesaplamalar, buna göre yapılmalıdır. Bitkilerin en büyük halinin ne ölçüde olacağı bilinmeli ve buna göre bitkiler seçilmelidir.


İlgili Link: Eğimli Arazide Peyzaj Tasarımı

Bahçe Aksesuarları


Bahçelerinize koyabileceğiniz en güzel şey salıncaktır. Dekoratif ve şık görünüm sayesinde, rahatlatıcı ve eğlenceli olan salıncaklar, bahçenize farklı bir hava katacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken, salıncak kumaşının çıkabiliyor olmasıdır. Salıncağınız kirleneceği için bu kumaşların çıkarılarak yıkanması kolay olmalıdır.


Bahçelerinizde mangal yapmak istiyorsanız bunun için ekleyeceğiniz ahşap dekoratif peyzaj mobilyaları da yemek yemek için kullanabilirsiniz. Gece kullanım için bahçenizdeki oturma alanları için aydınlatma ışıkları da kullanabilirsiniz. Seçeceğiniz birçok farklı renkteki led ışıklar, bahçe tasarımınıza eşlik edecek ve kaliteli bir görünüm yaratacaktır.Bahçe tasarımında estetik unsurlar da önemlidir. Dikeceğiniz bitkilerin bahçeyle orantılı ve uyumlu olması, daha estetik duracaktır.