Çim Taşı Nedir

Çim Taşı Nedir

Yeşil alanların oluşturulmasında, park, bahçe ve garaj gibi yerlerde kullanılan Çim taşı, yerinde dökümle imal edilen geçirgen betonarme taşlardır. Peyzaj çalışmalarında da sıklıkla kullanılan çim taşları şık görünümünün yanı sıra döşendiği alanlara birçok faydada sağlamaktadır. Çim taşları yüksek yüklere dayanaklı yapısı ile çevre dostu olan bir döşeme taşıdır.


Ürün gözenekli, petek görünümünde bir yapıya sahiptir. Peteklerinin arasında çimlerin çıkmasını sağlayan bölgeleri vardır. Yapısını oluşturan beton kısımları döşeme sırasında büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Estetik olarak döşendiği alanlarda sağladığı görünüm çok iyidir. Çim taşı kullanımında en çok gri renk tercih edilse de, mevcut olan başka renkleri de vardır.


Çim Taşının Kullanım Alanları Nerelerdir?


Çim taşları peyzaj işlerinde her alanda rahatlıkla kullanılan ve tercih edilen taşlardır. Birçok kullanım alanı bulunmaktadır. Çim taşları ulaşım yollarında, park yerlerinde, garajlarda, yangın ve acil çıkış bölgelerinde, kent drenaj sistemlerinde, drenaj kanallarında, otoyol kenarlarında, askeri tesislerde, helikopter pistlerinde, özel mülk bahçelerinde, şehir içi parklarda olmak üzere birçok yerde kullanılmaktadır.


Çim taşları yeşil alan istenen her yerde, doğal güzelliği ile de doğayla büyük bir uyum içerisindedir. Sahip oldukları doğal görünümle, döşenen alanlarda, park ve bahçelerde yürüyüş yolları olarak da çim taşları kullanılabilmektedir. Günümüzde bahçe taşları içinde en çok tercih edilen döşeme taşı çim taşlarıdır.


Çim Taşı Kullanımının Avantajları Nelerdir?


Çim taşı sahip olduğu gözenekli yapısıyla, sellerin etkisini azaltmakta ve yağışın bol olduğu günlerde döşendiği alanlarda doğal drenaj görevi görmektedir. Yağmur suyunun toprakla buluşmasını kolaylaştırarak, su birikintilerinin oluşmasını engeller. Böylelikle yağmur suyunun kontrol edilmesini doğal yollarla sağlar.


Döşendiği alanlarda ergonomik yapısı ile yeşil alan miktarının çok olmasını sağlar. Çim taşları açık alan otoparklarda, garaj bölgelerinde, diğer bahçe taşları içinde en çok ağırlığa dayanıklı üründür. Eğimli yamaçlarda kullanılan çim taşları, oluşacak erozyonları önler. Bu nedenle erozyona karşı önlem alınmasını sağlayan bir üründür. Eğimli arazilerde kaymaları önler.


Çim taşları, betonlaşmanın yaz aylarında yaşanan sıcaklığın daha çok hissedilmesi sağlayan etkisini yok eder, yani ısı adaları etkilerini önlemekte birebir çözümdür. Ayrıca geri dönüşüm özelliği taşıyan malzemelerden oluştuğu için, çim taşları çevre dostudur, doğayı kirletmez.


Ekonomik anlamda da, uzun kullanım süresi ve dayanıklı olmasından dolayı fayda sağlamaktadır. Düşük bakım masraflarına sahiptir. Yapısı kolay ve pratik döşemeye uygun olduğu için geniş ve büyük alanlarda, diğer döşeme taşlarına göre daha kısa sürede döşemeyi sağlar, zamandan tasarruf ettirir.


Çim taşı döşendiği yüzeylerle çok iyi bir bütünlük sağladığı için bordür veya kenarlık döşeme ihtiyacını ortadan kaldırır. Ekosistemi korumaya yardımcı olur. Beton parke taşları ve diğer döşeme taşlarına göre, çim taşlarının kullanımı ekonomik olarak daha avantajlı olmaktadır.


Yeşil alanların oluşturulmasında, park, bahçe ve garaj gibi yerlerde kullanılan Çim taşı, yerinde dökümle imal edilen geçirgen betonarme taşlardır.