Covid-19 Sonrası Dış Tasarımın Geleceği Nasıl Etkilenecek?

Covid-19 Sonrası Dış Tasarımın Geleceği Nasıl Etkilenecek?

Zorlu zamanlardan geçtik ve geçmeye devam ediyoruz. Tam bitti bitecek derken virüs tekrar şiddetini arttırıyor. Yaşamlarımızın normal seyirlerinin etkilenmesi bir yana artık yeni bir normale geçtik diyebiliriz. Bu yeni normal oldukça korumacı bir halde karşımıza çıkıyor. Doğal seçilim olarak değerlendirmek de mümkün bu süreci, yani güçlü olan ayakta kalacak. Tabi sadece güçlü olan değil organik olan da ayakta kalacak. Nasıl ki insanlar için genetiğin en az bozulmuş hali direnç göstergesi ise, doğa da var olan diğer tüm canlılar ve unsurlar için de işleyişin buna dönüşeceği kuvvetli bir ihtimal. Dış tasarım da yaşam alanlarındaki gözle görülür etkisi ile düzenlemelerden üzerine düşeni alıyor. Yaşamlarımızın bizi bağlayan kısmı olan dışarısı ve dış tasarım bu süreçte nereye evrilecek üzerine bir değerlendirme yapabiliriz.

Dış Tasarımın Geleceği


Süreçle birlikte değerlendirmemiz gereken ve çokça yok sayılan bir durum ise dış tasarımın geleceği. Süreçte yaşadıklarımız ve gördüklerimiz bize şunu öğretti ki avm’ler birer kaçış noktası değil birer ölüm aletine dönüşüyor. Kapalı alanlar ve dışarıda olan her şey bizi biraz daha riske sürüklüyor. Bu kapsamda tenzih edebileceğimiz tek unsur ise dış tasarımın bel kemiğini oluşturan park ve bahçeler.


Hepimiz biraz nefes almak için park ve bahçelere gitmek istiyoruz, daha fazla yeşil ve daha fazla özgürlük alanı istiyoruz. Acı acı da olsa covid -19 bize bunu öğretti.


İlgili Link: Kent Mobilya Uygulamaları

Doğaya Dönüş


Yaşamın başladığı nokta doğanın kendisidir. Her canlının kendini bir şekilde devam ettirdi o ortam bizim oyunu bozmamızla değişti. Büyük binalar ve metropoller inşa ederken dengeyi bu denli bozacağımızı biliyor muyduk?


Galiba biliyorduk, ancak tüketim toplumu zihniyeti bizi bunu yapmaktan alıkoyamadı. Ta ki covid- 19’la tanışana kadar. Düzelmenin ve iyileşmenin tek yolunun doğaya dönüş olduğunu kitlelerle birlikte artık kabul ediyoruz.


İlgili Link: Bank Çeşitleri ve Özellikleri

Metropolün İçinde Bir Nefes


Park ve bahçeler işte burada bize yardımcı olacak yegâne yerler. Elbette en ilkel haline dönemiyoruz doğanın, ona iyi yaptığımız ve iyiye dönüştürdüğümüz yatırımlar yaparak artık ondan gerçekten istifade etmemiz gerekiyor. Bunu da ancak peyzaj uygulamaları ile gerçekleştirebiliriz.


Yeniden Yaratılan Dış Tasarım


Nefes alacağımız alanları tasarlamak için destek elamanlara ihtiyacımız var. Karolar, kent mobilyaları ve beton elemanları sayesinde ahşap ve betonun sunmuş olduğu konforu doğaya taşıyabiliriz.


İlgili Link: Bordür Taşı

Geleceğin Dış Tasarımı


Daha fazla doğal alana duyulan ihtiyaçla geleceğin dış tasarımı, nefes alanları üzerine inşa edilecek. Önlemlerinizi yaşam alanlarınız için de almanın şimdi tam sırası. Dış tasarımın da birçok açıdan değişmesi gerekiyordu ve aslında bize sağlanan bu olumlu katkının farkında olmak biran önce harekete geçmek için de bir mesaj. Baştaş destek ürünleri size ve yaşam alanlarınıza iyi gelecek!


Zorlu zamanlardan geçtik ve geçmeye devam ediyoruz. Tam bitti bitecek derken virüs tekrar şiddetini arttırıyor. Yaşamlarımızın normal seyirlerinin etkilenmesi bir yana artık yeni bir normale geçtik diyebiliriz.