Eğimli Arazide Peyzaj Tasarımı Nasıl Yapılır

Eğimli Arazide Peyzaj Tasarımı Nasıl Yapılır

Peyzaj tasarımı, doğanın ve kültürün birleştirilmesidir. Bu unsurlar, peyzaj tasarımcıları özenli çalışmaları sayesinde, birleştirilir. Bu sayede ortaya, yeşil bir alanın çıkması sağlanır. Aynı zamanda da, yeni bir kullanım alanı oluşturulmaya başlanır. Bahçe tasarımı yapmak, oldukça zordur. Özellikle de, tasarımın yapıldığı alan eğimliyse, tasarım süreci daha da zorlaşacaktır.


Öncelikle; arazi tasarıma uygun bir hale getirilir. Arazi içerisinde, sulama işlemi yapılır ve toprak kayması önlenir. Bu unsurlar tamamlandıktan sonra ise; işleme başlanır. Eğimli arazilerin tasarımında da, bahçe taşları da sıklıkla kullanılmaktadır. Bahçede kullanılacak olan; sulama teknikleri, bahçe taşları gibi unsurlar, alanın eğimine göre değişiklik göstermektedir. Bahçenin eğim miktarına göre; istinat duvarları, taçlandırma yöntemleri kullanılır. Aynı zamanda, bitkilendirme işlemi yapılmadan önce de, eğim alanının kontrol edilmedi gerekmektedir.


Eğimli arazi tasarımı, tasarım yapılacak alanın yapısına göre farklılıklar gösterir. Yetiştireceğiniz bitkilere göre de; tasarımınız değişiklik gösterebilir. Eğer, mevsimlik bitki yetiştirmek istiyorsanız; buna göre bir düzenleme yapmanız gerekmektedir. Aynı zamanda; bitki seçiminiz sayesinde, toprak yapısını da korumuş olursunuz. Bitki seçiminiz ise; uzun yıllar tutulacak bitkiler yerine, mevsimlik bitkilerden yana olmalıdır. Kalan alanı ise, çimlerle doldurarak; alandan oldukça verim sağlayabilmeniz, mümkündür.


Eğimli Bahçe Tasarımı Nasıl Yapılır


Eğimli arazide uygulanan teknikler, düz arazi ile aynı değildir. Bu tarz arazileri, kolayca düzenleyebilmek için; bazı teknikler kullanılmaktadır. Bu tekniklerden en kullanılanları; bahçe duvarı ve istinat duvarı tekniğidir. Bahçe duvarı yaparken ise, mutlaka bahçe taşları kullanımına yer vermeniz gerekmektedir. Bu teknikler, toprağın kaymasını engeller. Aynı zamanda, sadece istinat duvarı kullanarak da, toprak kaymasını önleyebilmeniz mümkündür. Bu kullanım teknikleri, eğimli bir araziyi bahçeye dönüştürmek isteyenlere oldukça yardımcı olacaktır. Eğimli bahçe yapımında; bahçe duvarını, bir kaç parçadan da yapabilirsiniz.


Ayrıca, bahçe duvarı kullanmadan da, eğimli bir araziye sahip olmanız mümkündür. Bunun için yapmanız gerekenler; meyilli bahçe modellerini inceleyip, aralarından birini tercih etmektir. Toprak kaymasını ise; bazı çim türleri sayesinde engellemeniz mümkündür. Bu çim türleri, toprağın dağılmasını engelleyecek, toprağın kaymamasını sağlayacaktır. Bu işlemler tamamlandıktan sonra ise; peyzaj tasarımınızı belirleyerek, bu alanda çalışan uzmanlarla iletişime geçebilirsiniz. Çalışma yaptığınız alanlarda, yamaç gibi, yapılar bulunabilir. Bu tarz durumlarda, yamaç ıslah etme işlemeni gerçekleştirmeniz gerekir. Aksi takdirde, sulama sorunları ile karşılaşmanız mümkündür. Yamaç ıslahından sonra ise, alanınızı istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Yamaç bahçe tekniği, eğimli arazilerde oldukça sık kullanılan ve sevilen bir tekniktir. Bu teknik sayesinde, bahçenize hoş bir görünüm vermeniz mümkündür.


Peyzaj tasarımı, doğanın ve kültürün birleştirilmesidir. Bu unsurlar, peyzaj tasarımcıları özenli çalışmaları sayesinde, birleştirilir.