Kent Mobilyası Çeşitleri Nelerdir

Kent Mobilyası Çeşitleri Nelerdir

İnsanların bir arada yaşadıkları kentlerin estetik açıdan hoş görünümlere sahip olması gerekir. Kent mobilyaları ise kentsel tasarımları tamamlayan en önemli unsurların başında geliyor. Bulunulan ortama ferahlık katan ve daha özgür yaşama alanı sunan pek çok farklı kent mobilyası çeşitleri bulunmaktadır. Kentin dışarıdan görünen yüzü olan bu objeler; hoş görünümleri ve tasarımları ile bulunulan bölgeye farkındalık katmaktadır.

Kent mobilyası; kullanılacak alana göre farklı çeşitlerde tasarlanmaktadır. İç mekan ve dış mekan mobilyaları olarak iki kategoride değerlendirilen kent mobilyaları, kamuya açık alanlarda insanların çok daha konforlu ve huzurlu hissetmelerinde önemli bir rol oynamaktadır. Dış mekan mobilyaları;

 • Bahçe ve parklardaki banklar,
 • Çöp kovaları,
 • Sokak lambaları,
 • Otobüs durakları,
 • Spor alanları,
 • Yürüyüş parkurları.
 • Beton saksılar,
 • Çardak ve kamelyalar gibi halkın dış ortamda kullandığı mobilyalardır.

İç mekan ise

 • Avm içerisinde bulunan çocuk parkı
 • Avm içerisindeki banklar, masalar,
 • Avm içerisini güzelleştirmeye yarayan saksılardır.

Görüldüğü üzere kent mobilyaları söz konusu olduğunda çok sayıda farklı ürün karşımıza çıkar. Bütün bu bilgiler ışığında kent mobilyalarının her zaman göz alıcı bir şıklığın adresi konumunda yer aldığını ifade etmek de mümkün olmaktadır.

 

İlgili Link: Çim Taşı Nedir

 

Kent Mobilyası Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır? 

 

Kent mobilyalarının kullanılacak alana uygun olarak tasarlanması gerekir. Bulunduğu alana uyum sağlayan kent mobilyası çeşitleri ortak yaşam alanlarını çok daha güzelleştirmektedir. Bu tarz mobilyalarda ilk aranılan özellik rahat olmasıdır. Bulunulan alana olan ilgiyi artıran rahat mobilyalar, bölgeye olan beğeniyi de o oranda fazlalaştırıyor.

Pek çok insan tek düzelikten sıkılıyor. Bu nedenle sadece evlerinde değil, dış mekanda da sıra dışı görselliğe sahip ortamlar görmek istiyor. Bunun için kamusal alanlarda kullanılan kent mobilyalarının; kişilerin güvenliğini tehlikeye atmayan, eğlenceli ve bulunduğu çevreyle aykırı bir görünüm sergilemeyen ürünler olması gerekmektedir. Son zamanlarda çevre dostu olan kent mobilyalarının sıklıkla tercih edildiklerini ifade etmek mümkün olmaktadır.

 

İlgili Link: Parke Taşı Fiyatları 

 

Çevre Dostu Kent Mobilyası Çeşitleri 

Halkın bilinçlendirilmesi ve kentin daha yaşanılabilir hale gelmesinde,  şehir mobilyalarına oldukça önemli görevler düşüyor. Çevre sorunlarına en kısa zamanda çözüm arayışına giren yerel yönetimin bunun için bulduğu en etkili çözümlerden birisi, kent mobilyası çeşitleri oluyor. Çevre dostu bir şehir mobilyası ile atık malzemelerin geri dönüştürüm kapsamında değerlendirilmesi ve doğal hayatın korunması bilincinin aşılanması kolaylaşmaktadır. Böylece ekolojik ortam korunurken, diğer yandan da insan sağlığını olumsuz etkileyen faktörler engelleniyor.

 

Kent Mobilyaları ile Yaşadığınız Çevre Güzelleşsin 

 

İnsanların birlikte kullandıkları alanların rahat ve kullanışlı olmalarının yanında,  görsel kalite de sunmaları gerekiyor. Nitelikli ve fonksiyonel tasarımlara sahip kent mobilyası çeşitleri, bulundukları mekana renk ve şıklık da katmalıdır. Kullanım alanları ile renk ve şekil olarak uyum sağlayan ve ortamın dokusuna farkındalık katan ürünler ile kent çok daha yaşanılabilir hale gelmektedir.