Kişisel Alanlar İçin Oturma Bankı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kişisel Alanlar İçin Oturma Bankı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnsanlar günlerinin çoğunu iş ve ev alanlarında geçirir. Elbette ki peyzaj alanlarının bol olduğu park ve bahçelere gidilmesi ile stres atılır. Peki, dış mekan kapsamında kişisel alanlar için oturma bankı seçiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Öncelikli olarak geniş park ve bahçe alanlarında oturma bankı seçenekleri fazlalıkla sunuluyor. Bunun yanı sıra tek tip oturma bankı olmaması ile kişilere hitap eden oturma bankları bulunur. Durum böyle olunca da kişiler kendilerini rahat edecekleri alanları içgüdüsel olarak bulur.

Elbette ki kısa bir molada belli başlı etkenler ön plana çıkar. Bu etkenler, birbirini tanımayan kişilerin yan yana oturacağı zaman arada kalan boşluktur. Arada kalan bu boşluk ile otomatik bir şekilde kişisel alan sağlanmış olur.

 

İlgili Link: Kent Mobilyası Çeşitleri Nelerdir

 

Kişisel Alan Nedir? 

 

Kişisel alan, yüz yüze süren etken devam ederken kişiler arasında ki mesafenin korunmasıdır. Bu kapsamda kişisel alanlar için oturma bankı seçiminde dikkat edilmesi gerekenler de bununla ilgilidir.

Kişisel alan sadece insanlar değil, hayvanlarında bir savunma mekanizmasıdır. Sebebi ise hayatta yaşayan her canlının beş duyu organı ile hareket etmesidir. Elbette ki yaşamsal süreç devam ederken, çevreden gelebilecek herhangi bir şeye karşılık savunma mekanizması gelişir. Bu mekanizmanın ani ve çok tedirgin bir şekilde ilerlememesi içinde kişisel alanın korunması elzemdir.

Kişisel alan korunmasının payı ise 75 cm’dir. Tam bu noktada ise herhangi bir oturma bankı seçimi yapılırken kişiler bankların iki ucuna oturur. Ortada ki mesafe açılırken bu sayede de kişiler dinlenme ihtiyaçlarını güvenli alanda tamamlar.

 

İlgili Link: Bank Çeşitleri ve Özellikleri 

 

Oturma Bankı Seçimi

 

Yoğun geçen günün ardından veya güzel bir havada yürüyüş yapmak insan psikolojisini olumlu etkiler. Elbette ki iyi bir yürüyüş yaptıktan sonra da dinlenme ihtiyacı duyulması normaldir. Bunun için oturma bankı seçilirken, kişisel alanlar için oturma bankı seçiminde dikkat edilmesi gerekenler de elzemdir. Dikkat edilecekler öncelikli olarak kişisel mesafenin iyi ayarlanmasıdır.

Sonuç olarak birbirini tanımayan kişiler bankların iki ucuna oturur. Gerekli durumlarda da kişisel alanın ihlal edilmemesi için oturan kişiden izin istenebilir. Elbette ki kişi banka tek başına oturacağı zaman daha sakin olan bankı tercih eder. Bu sayede dinlenilen süre daha kaliteli geçer. Oturma bankı seçimi de kısa süreli olarak böyle olurken, kişiler kendini güvende hisseder.

 

Sosyal Alan ve Oturma Bankı 

 

İnsanlar doğa ile iç içe olduğu müddetçe mental olarak kendilerini iyi hissederken, bu hissi park ve bahçelerden alırız. Özellikle dinlenme aşamasında kişisel alanlar için oturma bankı seçiminde dikkat edilmesi gerekenler hassastır. Oturma bankında elbette ki kişisel alan mesafesine dikkat edilerek oturulur.

Fakat sosyal alan kavramı da kişilerin birbiri ile iletişime başlatan bir alandır. 1.20 cm ve 3 metre ile sosyal alan sağlandığı zaman, insanlar birbiri ile iletişime başlamaktadır. Bu durum gayet sağlıklıyken, sağlıklı iletişimi başlatan alan mesafesi olarak karşımızı çıkar.

Genel olarak park ve bahçelerde ki geniş oturma banklarında bu şekilde sohbetler başlar. Bu da insanların günlük sosyalleşmesi açısından normal etkidir. Sosyal alan kapsamında günlük hayatımızda tanımadığımız ama iletişime geçtiğimiz kişiler vardır. Buna alışveriş yaparken veya karşılaştığımız komşular olurken, bir bankta oturduğumuz kişi ile iletişimimiz dahildir.