Bahçe Düzenlemesi İçin Fonksiyonel Peyzaj Önerileri

Bahçe Düzenlemesi İçin Fonksiyonel Peyzaj Önerileri

İnsan doğanın bir parçası olduğundan dolayı beton yapıların arasında kaybolduğunda kendini mutsuzlaşmış hisseder ama yeşil çimlerin olduğu ağaçlarla bezeli bir alana çıktığı zaman yenilenip tazelenir ve istemsizce mutlu olur. Bu nedenle çoğu insan bahçeye sahip bir evi olmasının hayalini kurar. Hayalini kurduğunuz o bahçenin içine birazda estetik ve yaratıcılık kattığınızı düşünün işte o zaman Dünyada adeta kendi cennetinizi yapmış olursunuz.

Sanılan aksine evinizin bahçesinin peyzajını yapmak hiçte zor değildir. Biraz düzenleme, birkaç malzeme ve emekle bahçenizi huzurla oturup dostlarınızı ağırlayacağınız bir mekâna çevirebilirsiniz. Bunun için öncelikle alanınızın büyüklüğüne göre uygulama alanlarınızı ayırın oturma alanı, çiçek alanı gibi daha sonra sevdiğiniz renklerde birkaç dekoratif ürün ekleyin, birazda çim ekerseniz şık bir bahçe elde edersiniz. Ama daha detaylı bir tasarım yapmak isterseniz aşağıda yer alan naçizane fikirlerimize göz atabilirsiniz.

 

İlgili Link: Bahçe Peyzajı Nasıl Yapılır 

 

Bulunduğunuz Alanı İyi Tanıyın! 

Bir bahçe tasarımına başlamadan önce düzenleyeceğiniz alanı iyi analiz etmeniz oldukça önemlidir. Bulunduğunuz bölgede ki hava şartları, yüzeyin eğimi, sulama imkanları hepsi bahçenizin güzel görünmesi için önemli detaylardır. Seçeceğiniz bitkileri hava koşullarına göre seçmezseniz hepsi ziyan olabilir. Çok su isteyen bitkileri seçer ama yeterince su veremezseniz sonunda solgun bitkilerden oluşan bir bahçe elinize kalabilir. Oturma alanınızı eğimli bölgede seçerseniz konforlu bir alan elde edemezsiniz.

Tüm bunlar ışığında eğer az su olan bir bölgedeyseniz çam gibi çok su istemeyen ağaçlar, az suyla yaşayan ufak bitkileri, yonca içeren çimleri tercih edebilirsiniz. Hava koşullarına göre bitkilerinizin ölmemesi için onları ektiğiniz alanın üstünü kapatıp sera gibi bir alan yapabilirsiniz. Eğim içinse yapabilecek şey toprağı düzlemek ya da doldurmak olabilir. Veya eğimli bölgeleri sekmeler haline getirip değerlendirebilirsiniz.

 

İlgili Link: Parke Taşı Fiyatları 

 

Kendinize Bir Tarz Belirleyin! 

Bahçeleri güzel ve şık bir hale getirmenin en güzel yollarından bir ona biraz karakter katmaktır. Bunun için öncelikli olarak yapmanız gereken hoşunuza gidecek bir tarz bulmaktır. Daha sonra bahçenizi o tarza uygun şekilde düzenleyerek kendi karakteristiği olan bir alan elde edebilirsiniz. Örneğin Akdeniz mimarisi hoşunuza gidiyorsa bahçenizi aromatik bitkilerle süsleyebilir, hasır, ahşap ürünler kullanabilirsiniz. Kandiller, renkli dekoratif ürünler böyle bir bahçeye oldukça yakışacaktır

Daha orta yüzyıldan kalma bir bahçe yapmak isterseniz de bu noktada Arnavut kaldırımlarıyla bahçenize yürüyüş yolları çekebilirsiniz. Endüstriyel tasarıma sahip mobilyalar, işlemeli demir çitler bahçenizde bu tarzı yaratmakta size oldukça yardımcı olacaktır. Biraz daha kendinize tatilde hissettirecek bir bahçe yapmak isterseniz de bu noktada renkli seramik ürünler, süs havuzları, bol aydınlatma ve yeşil yapraklı büyük bitkilere bahçenizde yer verebilirsiniz.

Bahçenizin De Dekorasyon Ürünlerine İhtiyacı Var  

Bahçeler her ne kadar bitkilere ait bir alan olsa da burayı şık ve daha sıcak bir hale getirmek istiyorsanız dekorasyon ürünleri tercih etmeniz şarttır. Ama burası açık bir alan olduğu için seçeceğiniz ürünlere dikkat etmelisiniz. Öncelikle burada ki ürünlerin çabucak toz ve çamur olma ihtimali olduğundan kolay temizlenir ürünler olmasına dikkat etmelisiniz. Yağmurdan oldukça az etkilenen materyallerden ürünler kullanmalısınız.

Bu noktada paslanmaz metal objeler, seramik ya da cam ürünleri, taşları kullanabileceğiniz dekoratif ürünler arasında değerlendirebilirsiniz. Yine dikkat etmeniz gereken bir diğer husus rüzgârdır.  Evet, rüzgâr açık alanda ki ürünlerin en büyük düşmanıdır. Bulunduğunuz alanın rüzgâr alma miktarına göre aldığınız ürünlere dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde bir gün severek aldığınız ürünü bahçede düşüp kırılmış halde bulabilirsiniz.